Jak jsem na 48 hodin o svou FB fan stránku přišel


mojeFP2

Dnes se s Vámi chci podělit o jeden příběh, který by mohl zajímat majitelé Fan stránek na Facebooku, ale určitě i jeho běžné uživatele. Většina z Vás zřejmě ví, že na Facebooku provozuji stránku Každý den s citátem.

Minulé úterý 11.8. mi přišla na stránku zpráva s tím, že se někomu nelíbí jedna z fotek, a že jí mám odstranit. Už mi takto pár výtek přišlo, takže jsem zprávu jen tak prolétl, a klikl na odkaz, abych se podíval, o jakou fotku se jedná.

Nic se však nestalo, považoval jsem to za chybu v odkaze, a dále tomu nevěnoval pozornost. Cca o dvě hodiny později jsem k mému udivení zjistil, že se nemohu dostat do administrace stránky Každý den s citátem.

Ani v ten moment mi ještě nedocházelo, že se děje něco zásadního. Myslel jsem, že jde třeba o chvilkový výpadek, nebo o pročištění mé stránky ze strany Facebooku, a tak jsem si dělal jiné věci.

Moment uvědomění, že jde o průšvih, přišel o další hodinu později, kdy mi na liště vyskočila notifikace, že jakýsi SypákRozzyTom publikoval mnou naplánovaný příspěvek. Nejdříve jsem nad tím musel chvíli přemýšlet, než mi došlo co se stalo, a jak zásadní to pro mě má význam.

Skrze odkaz a škodlivý odkaz ve zprávě se mi někdo naboural do Facebooku, a převzal 100% kontrolu nad mou stránkou. Mě a všechny ostatní vymazal z administrace, takže nebylo možné v ten moment do stránky nijak zasahovat.

Přiznám se, že mi nebylo úplně do zpěvu. Ale jak sám lidem v emailech píšu. Nezáleží na tom, co se děje, ale jaký k tomu zaujmeme postoj! Rozhodl jsem se, že se z toho nezblázním, že přeci nejde o konec světa. V životě jsou mnohem zásadnější věci. A když jsem si tohle řekl, a veřejně napsal na svůj profil, osobně mi to moc pomohlo, protože mi došlo, že to tak opravdu je.

To ale rozhodně neznamenalo, že jsem se smířil s tím, aby mi nějaký Lojza během vteřiny ukradl stránku s 86 tisíci fanoušky, kterou buduji dva a půl roku.

Na výběr jsem neměl moc možností, ale využil jsem všechny, které jsem znal

  1. Nahlásil jsem celou věc na podporu FB (na tohle se nedá moc spoléhat, ale určitě stojí za zkoušku)
  2. Požádal jsem kamarády, zda mají nějaké nápady na řešení dané věci (víc hlav, víc ví)
  3. Vzal věc do vlastních rukou, a zkusil se zlodějem komunikovat (třeba se s ním dá domluvit)

Do zpráv jsem zaslal celkem tři zprávy. Nechtěl jsem být ze začátku hned agresivní, protože by to zbytečně mohlo vyvolat resistenci. První zpráva byla tedy jen informační, abych zjistil, zda ten člověk komunikuje.

Dobrý den, chci se zeptat, jak jste se dostal k administraci této stránky, a kam jsem se poděl já? Díky. Petr

Jak jsem tak trochu předpokládal, zpráva zůstala bez odezvy.

Druhý den jsem tedy zásadně přitvrdil, protože jsem to považoval za krádež mého vlastnictví, a přestože nejsem zrovna fanoušek takových věcí, tak jsem napsal toto:

Dobrý den, stránku jste mi ukradl bez mého vědomí, a považuji to za trestný čin. Přidělte mi dnes opět administrátorská práva pro email: havranek……@….. a nechám to plavat. Jinak zvážím právní kroky.

Bohužel ani na tuto zprávu nebylo reagováno. V duchu jsem si říkal: Tahle situace je opravdu zoufalá, a je třeba přikročit k zoufalému činu.

Když jsem si okopíroval text podvodné zprávy do Google, zjistil jsem, že nejsem první, kdo ji obdržel. Zajímavé v diskuzi bylo, že podvodný odkaz byl registrován na konkrétní adresu v Berouně. Samozřejmě, že mohla být falešná, ale zoufalý čin bývá někdy tak zoufalý právě proto, že nakonec vyjde. Poslal jsem zprávu tohoto znění:

Dobře, je možné, že Vám na adresu Tyršova 50 v Berouně brzy dorazí obsílka.

O přibližně dvě hodiny později mi naskočila notifikace, že mě podvodník udělal adminem stránky. Měl jsem radost, a běžel na stránku, abych ho v zápětí vymazal. K mému údivu jsem zjistil, že jde tak trochu o Pyrrhovo vítězství. Dostal jsem sice stránku zpět, ale podvodník si v administraci vytvořil takový profil, který není možné nijak vymazat. Za to on mě může vymazat kdykoliv jedním křížkem.

Mezitím jsem již celou situaci řešil s dalšími několika lidmi zároveň. Jeden kamarád kamaráda mi poradil, abych si podvodníka napřímo zablokoval. Pomůže mi to v tom, že on už mě ze svého profilu v administraci neuvidí, a nebude mě z ní potom moci vymazat.

To byla skvělá rada, protože podvodníček si myslel, že jsem adminem udělal někoho jiného, a sám jsem zmizel, a tak vymazal potom kamaráda, ale já zůstal skryt v administraci.

Stále jsem však nutně potřeboval vymazat nesmazatelného administrátora. Díky vesmíru, a věřím, že i mému pozitivnímu postoji se v ten samý den ozvali z podpory Facebooku. Říká se, že se na ně nemá moc spoléhat. Nevím čím to bylo, ale mně tedy pomohli přesně jak jsem potřeboval, a to v extrémně rychlém čase, takže za mě dostává FB support 1*.

Museli být ale trochu zmatení, protože jsem je původně žádal, aby mě vrátili do administrace, jenže mezitím se situace pozměnila, a já už se tam sám dostal zpět.

Byli z toho tak mimo, že mi sami zavolali z Dublinu, a k mému překvapení jsem se s nimi domluvil Anglicky. Třeba na tom jazykově nejsem tak špatně, jen si tom namlouvám. Musím si víc věřit :D.

Celou věc jsem jim vysvětlil, a byla mi slíbena náprava. A protože ověření pravosti mě jako hlavního administrátora, který stránku opravdu založil, nějakou chvíli trvá, a mezitím byl víkend. Dostal jsem svou stránku pod plnou kontrolu dnes 17.8. přibližně v 18 hodin – díky Facebooku, díky svému postoji, a samozřejmě díky vesmírným energiím :).

Celý příběh skončil šťastně, ale dám ruku do ohně za to, že to nebylo pouze dílem náhody, ale spíše souhrou několik faktorů. Ty zásadní najdete níže.

Co jsem udělal kromě akčních kroků pro návrat stránky zpět do mých rukou?

Hooponopono

Nikdo mi už nevymluví, že užívání těchto technik nefunguje, protože mi pomáhají řešit nevyřešitelné situace :).

Vizualizace

Na plochu svého monitoru jsem si dal obrázek mé FB stránky, ale s přístupem do administrace, a vedle toho jsem si napsal: Administrátor Petr Havránek (Abych se ujistil, že je stále moje, to byla moje realita!)

Kreativní postoj

Mohl jsem se tou situací nechat pohltit, a propadnout skepsi. Jenže jsem věděl, že když se nechám strhnout svými emocemi, nenajdu žádné řešení, a jen se mi zatemní mysl. Rozhodl jsem se řídit heslem Charlese Bukowského – „Svět patří těm, co se neposerou.“ A vzal jsem to skutečně vážně, začal jsem se o svou stránku prát. Přeci bych jí nenechal nějakému čičmundovi, který umí jen bořit místo tvořit. Popravdě jsem v tom postoji překvapil sám sebe, jak v klidu jsem jí přijal!

 

Poučení pro mě a ostatní majitele.

Zabezpečení svého FB profilu beru nyní velmi vážně. Zavedl jsem ověření přes sms, když se někdo hlásí z neověřeného místa. Doporučuji všem, minimálně těm, co mají nějakou Fan stránku o terou by nechtěli přijít.

Změnil jsem hesla, a provedl jsem čištění počítače. Zřejmě šlo o nějaký vir, který zjistil mé heslo k Fb, ale nevím. Každopádně to chce pravidelně kontrolovat antivirem svůj PC. Pokud používáte FB v mobilu či vnotebooku a hodně cestujete, buďte hodně obezřetní, protože takto se k Vašemu profilu dostane velmi snadno někdo nepovolaný.

Lepší prevence, než hašení požáru!

Děkuji všem, kteří na mě mysleli, a drželi mi palce, aby se to vyřešilo. Vaše energie pomohla :).


Petr Havránek
Jsem zakladatel projektu Každý den s citátem a autor knižní série Myšlenka v kapse. Pomáhám lidem měnit zaběhlá paradigmata, a bořit mýty o tom, jak život kolem nás funguje. Baví mě inspirovat. Baví mě učit se novým věcem. Baví mě, když to co dělám, má smysl.

Motivační diáře pro rok 2020 najdete tady