7 kroků k vylepšení motivace


Používáme-li vnitřní motivaci správně, může nás dostat na místa, o kterých jsme možná ani nikdy netušili. Věřím, že všichni máme své (možná tajné :)) sny, tedy věci, zážitky, kterých bychom chtěli dosáhnout. U každého jde o něco jiného, ale určitě si umíme představit ideální formu svého života. Pojďme se teď podívat na několik kroků, které nám pomohou vylepšit nebo udržet se dlouhodobě v motivovaném stavu.

Stanovení cílů

Stanovení cíle je osvědčenou a provařenou metodou, jak zůstat motivovaný. Je však podstatné stanovit si uvěřitelné cíle. Dosažitelné je cokoliv, ale pouze za předpokladu, že tomu my sami věříme. Pokud o možnosti dosažení svého cíle pochybujeme, budeme více demotivovaní, když na něj pomyslíme.

Velké a dlouhodobé cíle je dobré rozdělit na postupné mezikroky.

Krátkodobé malé cíle slouží k tomu, abychom v sobě budovali vlastní sebedůvěru a dokázali věřit svým schopnostem. Proto je dobré stanovovat si jak velké cíle, tak i ty malé.

Peníze jsou abstraktní

Motivovat se nějakou finanční částkou je fajn. Peníze jsou super. Bohužel pro naši mysl jsou moc abstraktní. Pokud si představíme stovku nebo milion na stole, vyvolá to v nás podobné emoce. Proto je podstatné si za peníze dosadit konkrétní věci, kterých bychom chtěli dosáhnout.

Ať už jsou to věci nebo zážitky, je možné si je krásně představit. Jízda v novém nablýskaném autě, let balonem, pobyt v luxusním rezidenci u moře. To v nás vyvolá silné emoce a pozitivní emoce jsou pro nás klíčové v dosažení cílů.

Vyhněme se dluhu

Lidé, kteří jsou zatíženi úvěry a půjčkami se těžko naladí na pozitivní vlnu motivace. Značná část jejich příjmu jde na splácení a v mysli tedy často řeší, zda vyjdou s penězi. Vyhněme se půjčování. Potřebujeme někde bydlet a mít jídlo. Všechno ostatní jsou věci, na které si rozhodně nepotřebujeme půjčovat peníze.

Obklopujme se pozitivními lidmi

Lidé s pozitivním postojem jsou nejlepšími motivátory. Podporují nás nebo nás dokáží třeba rozesmát i v době, kdy se nechceme smát. Takových lidí potřebujeme kolem sebe alespoň pár, a to zejména mezi těmi nejbližšími, se kterými trávíme nejvíce času.

Říká se, že 5 lidí, se kterými se nejvíce vídáme, má na náš život zásadní vliv a jsme jejich průměrem. Chceme-li si udržet zdraví, nemůžeme se dlouhodobě stýkat jen s lidmi, kteří jsou nemocní a stěžují si na svůj stav. Stejné je to i se sny a s bohatstvím. Chceme-li být bohatí, stýkejme se s bohatými a ne s lidmi, kteří říkají, že peníze jsou kořenem zla.

Jsme dost dobří

Kdykoli ztratíme motivaci a začneme o sobě pochybovat, přemýšlejme o všech pozitivních věcech, kterých jsme dosáhli v minulosti. Nezapomeňme také na všechny ty bouřky a vánice, které jsme v minulosti už překonali.

Oceňujme se za své úspěchy, klidně si na to zaveďme deník úspěchů, je to velký motivační nástroj.

Nenechme se odradit chybou

Udělejme si test. Zeptejme se sta lidí, kdo z nich nikdy neudělal žádnou chybu a sledujme, kolik jich zvedne ruku. Jsem si jistý, že nikdo. Chyby jsou přirozenou součástí cesty růstu. Jakmile se učíme něco nového, vždycky budeme dělat chyby. Možná i kvůli tomu se tak málo pouštíme do nových věcí, bojíme se selhání.

Chyby nejsou nic špatného. Jsou to zkušenosti, které můžeme využít a příště už tu samou chybu neudělat a díky tomu se posuneme dál a dál a dál.

Zvolme si štěstí

Ano, jsem zastáncem toho, že štěstí je skutečně volba. Štěstí nevychází za stavu okolností. Je to stav naší mysli. Cítíme se šťastní tehdy, kdy máme myšlenky zaměřeny na radostné věci bez toho, abychom je museli prožívat v realitě.

Pokud jsme teď v době, kdy se nám život moc nedaří, zaměřme svou pozornost jinam, tam, kde chceme být a uvědomme si, že vše je jen dočasné. Každá bouřka jednou přejde a vyjde slunce.

 

Netrapme se tím, že někdy sejdeme z cesty, nic se nám nechce. Někdy je prostě naše motivace nižší, protože nejsme roboti, ale emocionální bytosti. Takže je to naprosto normální. Podstatné je, aby takový stav nebyl trvalý. Nedostatečná životní motivace může vést až k onemocněním.


Petr Havránek
Jsem zakladatel projektu Každý den s citátem a autor knižní série Myšlenka v kapse. Pomáhám lidem měnit zaběhlá paradigmata, a bořit mýty o tom, jak život kolem nás funguje. Baví mě inspirovat. Baví mě učit se novým věcem. Baví mě, když to co dělám, má smysl.

Motivační diáře pro rok 2020 najdete tady